Kalandozás Könyvországban

Herkules, a mitológiai hős

A mítosz istenekről, isteni eredetű csodás lényekről, valamint természetfölötti képességekkel rendelkező hősökről szóló történet.

Az egy-egy nép által alkotott mítoszok összességét mitológiának nevezzük.

A legismertebb görög mítoszok közé tartoznak a Trójai háborúhoz kapcsolódó történetek, Odüsszeusz utazásai,Jason az argonauták vezetőjének történetei, aki az aranygyapjút kereste, valamint Herkules próbatételei és még sok-sok más történet.


Herkules, avagy görög nevén Heraklész, Zeusz és Alkméné halandó asszony gyermeke volt.

Görögország legnagyobb hőse volt ő, aki félistenként, talán minden idők legerősebb embereként járta az akkor ismert világot. Már csecsemőként nagy hősiességről tett tanúbizonyságot, amikor megfojtotta a kígyókat, amelyeket a Zeusz házasságtörésén feldühödött Héra küldött megölésére. Héraklész később elvégezte a 12 lehetetlennek látszó feladatot, melyeket büntetésül szabtak ki rá, miután egy Héra által inspirált dührohamban megölte feleségét és gyermekeit. Halála után Héraklész csatlakozott az istenekhez az Olimposzon.


A következő linken rövid kisfilmet nézhetsz meg Herkules néhány feladatáról:


https://www.youtube.com/watch?v=aER-tR6XZuA

Figyelmesen olvassátok el próbatételekkel kapcsolatos mítoszt és utána válaszoljatok a kérdésekre!

Herkules első feladata az volt, hogy ölje meg a nemeai oroszlánt, ami az egész vidéket rettegésben tartotta, mivel kétszer akkora volt, mint a többi oroszlán és bőrén nem hatoltak át a nyilak.

A második munkája az volt, hogy le kellett győznie a lernéi víziszörnyet, a kilencfejű Hidrát, (más formában Hüdrát). A szörny az argoliszi Lerna város melletti mocsárban élt, és az egész környéket pusztulással fenyegette, embereket és állatokat egyaránt pusztította és a közelben élők nem tudtak mit tenni ellene.

A harmadik feladata az volt, hogy élve befogja Artemisz istennő kerüneiában (Akhaia és Arkadia határán) élő aranyszarvú és rézlábú szarvasünőjét.

Negyedik feladataként el kellett fognia az erümanthoszi vadkant. A vadkan Phóphisz város környékét tartotta rettegésben és hatalmas agyarai halált hoztak emberre és állatra egyaránt.

Az ötödik feladatában ki kellett takarítania Augeiász istállóját egy nap alatt. Augeiásznak hatalmas csordája volt, istállóját pedig úgy elborította a szenny és a mocsok, hogy ennek „emlékét” ma szállóige őrzi.

Hatodik munkájaként azt kapta, hogy ölje meg a sztümphaloszi húsevő madarakat. Nevüket onnan kapták, hogy Arkádiában, a sztümphaloszi tavak környékén éltek és nagy pusztulást hoztak a vidékre. Tollaik és karmaik is kemény rézből voltak, s tollaikat úgy lőtték ki a földre mint a puskagolyót.

A hetedik próbája a vad krétai bika megszelídítése volt, ami Minósz királytól szökött meg.

Nyolcadik feladatában meg kellett szereznie a trák Diomédész emberevő lovait.

A kilencedik munkája az volt, hogy meg kellett szereznie Hippolüté, az amazonok királynőjének az övét. Noha a királynő hosszú tárgyalások után hajlandó lett volna odaadni Héraklésznak az övet, de Héra felbujtotta az amazonokat, hogy a hős el akarja venni tőlük királynőjüket, így csak kemény küzdelem során sikerült megszereznie az övet.

Tizedik munkájaként el kellett hoznia a mükénéi udvarba a szörny Gerüón bíborszínű marhacsordáját.

Tizenegyedik feladatában meg kellett szereznie a Heszperiszek aranyalmáit, amelyet Ladón, a sárkány őrzött.

Tizenkettedik munkája pedig az volt, hogy fegyver nélkül hozza fel az alvilágból a háromfejű kutyát, a Kerberoszt. Héraklész megragadta az alvilág őrzőjének két fejét, és addig szorongatta, míg a harmadik fej is megadta magát.

 

1. Melyik isten fia volt Herkules?

 2. Mely tulajdonságáról vált híressé Herkules?

 3. Hány feladatot kellett Herkulesnek teljesítenie?

4. Mi volt Herkules második feladata a tizenkettőből?

 
Kezdőoldal Szolgáltatás Kapcsolat Nyitva tartás
Magunkról Hírek Mi történt nálunk? Kölcsönző osztály - felnőtt részleg Gyermekosztály Módszertani szakszolgálat Tudományos osztály Digitális könyvtár Kiadványaink Helyismereti gyűjtemény Régi és ritka könyvek gyűjteménye Fiókkönyvtárak Kosztolányi Dezső Irodalmi Napok Irodalmi KIŠ-ernyő Balint Vujkov Napok Amerikai Kuckó "Kalandozás Könyvországban"